Pożar to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. Pomimo tego, że co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie! Bardzo często sprawcy pożarów stają się ich ofiarami.
Jeśli zauważyłeś pożar
- Zaalarmuj osoby w mieszkaniu, a następnie wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem.
- Wezwij straż pożarną – wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz, co się pali, gdzie się pali oraz czy zagrożeni są ludzie.
- Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze zgłoszenie, zada dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników.
- Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!
Co możesz zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna
- Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
- Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
- Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy.
- Nie otwieraj okien!
- Zacznij gasić pożar. Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.
- Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.
Zasady ewakuacji
- Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.
- Wybierz najkrótszą drogę ewakuacyjną, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.
- Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach.
- Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.
- Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia.
- Jeśli musisz otworzyć drzwi, stań przy ścianie obok i dopiero je otwórz.
- Współpracuj z osobą, która kieruje ewakuacją. Wykonuj jej polecenia.
- Nie panikuj i staraj się uspokoić innych. Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od ciebie.
- Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Do wyjścia używaj klatki schodowej.
- Rozejrzyj się! Widzisz, że brakuje kogoś z sąsiadów? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.
Pożar odciął drogę ewakuacji
- Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru. Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
- Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
- Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.
Pali się sąsiednie mieszkanie
- Ostrzeż zagrożone osoby i ewakuuj się z budynku, a gdy zagrożenie jest zbyt duże, zostań w swoim mieszkaniu i zamknij drzwi wejściowe jedynie na klamkę.
- Wezwij pomoc przez otwarte okno lub z balkonu. W miarę możliwości usuń materiały palne z balkonu, tj. rozwieszone pranie, papierowe opakowania itp. Zamknij okna, przez które może dostać się dym lub ogień do mieszkania.
- Przygotuj zapas wody do gaszenia lub chłodzenia przepustów instalacyjnych, ram okiennych – napełnij wannę, wiadra, zlew w kuchni, zakręć zawór gazu, wyłącz wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną.
- Zabezpiecz drzwi wejściowe do mieszkania przed przedostawaniem się dymu do środka – w otwory i nieszczelności wciśnij mokry ręcznik. Bądź jak najdalej od miejsca, w którym są płomienie lub dym.
Pali się na wyższej kondygnacji
- Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą Ci je opuścić.
- Wychodząc z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które będą schodziły zadymioną klatką schodową, pomyłkowo do niego nie weszły.
Opinie mieszkańców